تبلیغات
تازه ترین اخبار افغانستان

تازه ترین اخبار افغانستان
تازه ترین اخبار و تحولات افغانستان از معتبر ترین منابع خبری افغانستان بدون سانسور- Afghanistan News
قالب وبلاگ
نویسندگان
سایت های دیگر
لینک های مفید

اتهام توزیع اسلحه به اسماعیل خان!

برخی تحولات اخیر افغانستان حکایت از تنشهای جدی بین اسماعیل خان و تیم کرزی دارد

هرات (پژواک،٢٢عقرب٩١): هزاران تن، امروز در هرات در عکس العمل به گفته هاى محمداسماعیل قوماندان سابق جهادى در مورد توزیع سلاح به مردم، تجمع کردند و این کار وى را حرکتى براى به قدرت رسیدن وى خواندند.

آنها که شامل اعضاى نهادهاى جامعۀ مدنى، موسفیدان و بزرگان قوم بودند، قبل از ظهر امروز(٢٢عقرب) در تالار مولانا جلال الدین بلخى، تجمع نموده و از گفته هاى محمداسماعیل ابراز نگرانى نمودند.

  محمد اسماعیل وزیر انرژى وآب و قوماندان سابق جهادى، هفتۀ گذشته در تجمع مجاهدین در هرات گفت که بخاطر دفاع از کشور، شوراى مجاهدین را ایجاد میکند و درین مورد، با رییس جمهور و شمارى از بزرگان جهادى نیز صحبت نموده است.

به گفتۀ وى، امنیت در آستانۀ خروج نیروهاى خارجى از کشور، بدون همکارى مجاهدین تامین نخواهد شد.

اما لعل محمد عمرزى یکى از اعضاى شبکۀ اصلاح و انسجام ملى، که گردهمایى امروز را رهبرى میکرد، با ابراز نگرانى به آژانس خبرى پژواک گفت: "اسماعیل خان قصد توزیع سلاح  به مردم  را دارد و میخواهد که بعد از سال ٢٠١٤ کنترول اوضاع را به دست خود بگیرد."

وى افزود که کشور، داراى اردو و پولیس قوى است و هیچ کس، تحت هیچ عنوانى حق ندارد دست به تحرک نظامى زده و امنیت را خراب نماید.

همچنان محمد على قول دروازه یى رییس حزب الله افغانستان، که در این تجمع سخنرانى میکرد، از دولت خواست که براى افغانستان واحد، باید به مردم ذهنیت بدهد که گروه و گروه بازى و سلاح و سلاح بازى، به نفع  وحدت ملى نیست.

وى که یک دستش را در زمان جهاد از دست داده و مشهور به (ملا یکدست) میباشد، هشدار داد که دولت، باید از همچوحرکات نظامى جلوگیرى کند.

در عین حال؛ ملامعروف عضو شوراى جهادى هرات، با چند تن از طرفدارانش، از موتر در مقابل دروازۀ تالار مولانا بلخى پایین شده و به مردم ذهنیت مى دادند که در تجمع شرکت نکنند.

آنها میگفتند که مردم، داخل تالار نشوند و به گفته هاى سخنرانان اعتماد نکنند.

ملا معروف به خبرنگاران گفت که این تجمع، از سوى دولت و بخاطر غذادادن به مردم برگزار شده است.

وى توزیع سلاح ازسوى شوراى جهادى هرات را رد کرده افزود که این شورا، یک حرکت مدنى است و هیچگاه دست به حرکت نظامى نزده و نمى زند.

اما محمد حسن مجروح یکى از فعالان جامعۀ مدنى و عضو هیئت رهبرى شبکۀ اصلاح و انسجام ملى  گفت که همچو اشخاص در بین مردم سابقۀ بد دارند، در فکر ملت نیستند و میخواهند که با توزیع سلاح، به قدرت برسند.

وى علاوه کرد که این شبکه سه ماه قبل در هرات تاسیس شده، از طرف هیچکسى حمایت نمى شود ، یک حرکت مدنى است و  به هدف وحدت ملى کار مى کند.

مجروح ادعا کرد که ٢٥ هزار تن از سراسر هرات در  شبکۀ اصلاح و انسجام ملى  راجستر بوده و در تجمع امروز، پنجهزار تن دعوت شده اند.

به گفتۀ موصوف، کار این شبکه فعلاً از سوى هیئت ٣٢ نفرى به پیش برده مى شود و قرار است که به زودى رییس آن تعیین گردد.

گفتنى است که هفتۀ گذشته، مقام ولایت هرات پس از اظهارات محمد اسماعیل در شهر هرات، ادعا کرد که شوراى مجاهدین براى افراد، سلاح غیرقانونى توزیع  کرده است.

شمارى از اعضاى مشرانوجرگه، در اجلاس دیروز نیز با توزیع سلاح از سوى شوراى مجاهدین شدیداً مخالفت نموده، از محمد اسماعیل خواستند تا درین  مورد وضاحت  بدهد.

آنها گفتند که ایجادشوراى مجاهدین و توزیع سلاح از سوى شورا، توهین به مجاهدین واقعى افغانستان است، که بخاطر آزادى کشور جهاد کرده اند.

اما محمد اسماعیل، در نشست خبرى دو روز قبل در کابل، ادعاها درمورد توزیع سلاح از سوى شوراى مجاهدین را رد نموده، گفت که حرفهاى وى نادرست تعبیرشده است.

به گفتۀ وى، فورم هاى توزیع سلاح که از سوى مقامات ولایت هرات به رسانه ها نشان داده شده، جعلى بوده و از دولت خواست تا این موضوع را به طورجدى تعقیب نماید.

  محمد اسماعیل، یکى از قوماندانهاى مهم جمعیت اسلامى در وقت  اشغال افغانستان توسط قشون سرخ اتحاد شوروى سابق در دهۀ ١٣٦٠ بود و سمت امیر جهادى جمعیت را در زون غرب به دوش داشت.

وى در وقت حکومت طالبان، مدتى را در زندان آنان در کندهار سپرى کرد و پس از سقوط حکومت طالبان، به حیث والى هرات تعیین شد و از هشت سال بدینسو، به حیث وزیر انرژى و آب، ایفای وظیفه مى کند.

منبع: http://www.pajhwok.com/dr/2012/11/12

 
طبقه بندی: مهمترین اخبار افغانستان،
برچسب ها: اسماعیل خان، اسلحه، هرات، مجاهدین، شورا، عمرزی، افغانستان،
[ دوشنبه 22 آبان 1391 ] [ 10:10 ب.ظ ] [ مدیریت وبلاگ ]
نظرات
.: طنز جالب وخواندنی افغانستان پارلمان :.
درباره وبلاگ


آخرین اخبار افغانستان از معتبر ترین منابع خبری به صورت گزارشهای لحظه به لحظه از تمام ولایتهای افغانستان بدون هیجگونه سانسور و تغییر در عناوین و متن گزارشها اینجا نشر می شود. تیتر تازه ترین تحولات اجتماعی،سیاسی،امنیتی، اقتصادی،ورزشی،فرهنگی،هنری،حوادث و...کشور را در یک صفحه یکجا بیبینید

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب