تبلیغات
تازه ترین اخبار افغانستان

تازه ترین اخبار افغانستان
تازه ترین اخبار و تحولات افغانستان از معتبر ترین منابع خبری افغانستان بدون سانسور- Afghanistan News
قالب وبلاگ
نویسندگان
سایت های دیگر
لینک های مفید

آیا محمود کرزی به قبایل پشتون توهین کرده است؟


اخیرا از زبان محمود کرزی در رسانه های گوناگون اینترنتی بخصوص در معروفترین سایت پشتو زبان یعنی سایت بی نوا نقل شده بود که او از پشتونها تقاضا کرده است که بیش از این روی منافع پشتونها اصرار نورزند که در دنیای امروز دفاع از قبایلی که توانایی مدیریت و تولید نداشته باشد امکان پذیر نیست و به ضرر خود قبایل پشتون تمام می شود.

بی بی سی با خود محمود کرزی در باره نقل این سخنان از زبان او در سایتها و شبکه های اینترنتی مصاحبه کرده است و جزئیات این موضوع و موضوعات مهم دیگر افغانستان را در مصاحبه با محمود کرزی مطرح نموده است که بسیار حیاتی و قابل توجه می باشد.
محمود کرزی می گوید من در آن جلسه به پشتونها توهین نکرده ام ولی تأکید می کند که برای او قومیت رئیس جمهور آینده افغانستان مهم نیست.  او می گوید  در آن جلسه تنها گفتیـــم:  " در زمان جنگ‌های سرتاسری در جهان که مردم به زور، عوض این که خودشان تولید کنند اموال دیگران را می‌گرفتند، گذشته. اکنون مردم باید تحصیل کنند و تلاش کنند. با جهان و بین خود تبادله و خرید و فروش کنند و خود را برسانند."


عین گزارش بی بی سی در باره توهین محمود کرزی به پشتونها از زبان خودش:  اخیرا حرف هایی به نقل از محمود کرزی برادر رئیس جمهوری افغانستان در سایت خبری "بینوا" به نشر رسید که بازتاب زیادی بین افغانها به خصوص در شبکه های اجتماعی داشت.

گفته شده بود که او در نشستی با شماری از استادان از ولایت ننگرهار و قندهار گفته "برایم مهم نیست که پشتون ها بیشتر از این در قدرت باقی بمانند. رهبران پشتون در سه صد سال دوره حکومت شان هیچ خدمتی نکرده اند و ما نیز به عنوان فرزندان احمد شاه بابا و میرویس نیکه باید نه خود و نه دیگران را فریب دهیم."


همچنان به نقل از او در این سایت آمده "بیائید تا خودمان مساله خط دیورند را با پاکستان حل کنیم، مردمان آنسوی مرز به درد ما نمی خورند. ما به پاکستان نیاز داریم."
شک و تردیدهایی در مورد صحت این سخنان وجود داشت. شماری آن را اعتراف تاریخی خواندند و شماری دیگر آن را کمپاین انتخاباتی تلقی کردند.

به سراغ محمود کرزی رفتم و از او در این مورد پرسیدم.

سخنانی مزخرف و افتضاح!

محمود کرزی می‌گوید سخنانی که به نقل او در سایت بینوا منتشر شده، "مزخرف و افتضاح" است.

محمود کرزی
گفت: "تنها در این جلسه ما گفتیم در زمان جنگ‌های سرتاسری در جهان که مردم به زور، عوض این که خودشان تولید کنند اموال دیگران را می‌گرفتند، گذشته. اکنون مردم باید تحصیل کنند و تلاش کنند. با جهان و بین خود تبادله و خرید و فروش کنند و خود را برسانند."

وی توهین به احمد شاه درانی را نیز رد کرد و گفت: "چطور امکان دارد من که خودم یک پشتون هستم به افغانستان و به کسی که افغانستان را ساخته، توهین کنم."

برادرم نامزد ریاست جمهوری است


شماری از افغانها در واکنش‌های شان به مطلب چاپ شده به نقل محمود کرزی در سایت بینوا، گفتند که احتمالا او نامزد ریاست جمهوری در انتخابات آینده است و برای بدست آوردن آرای مردم غیرپشتون این سخنان را گفته است.

اما محمود کرزی می‌گوید: "برادرم (قیوم کرزی) در انتخابات نامزد است، من حمایتش می‌کنم و او هم یک پشتون است."


اما تاکید می‌کند که برای او مهم نیست که چه کسی و از چه قومی رئیس جمهوری آینده افغانستان می‌شود.

وی گفت: "اینجا دموکراسی است. هر کسی که آرای اکثریت را بدست آورد همه باید تعهد کنند که حمایتش کنند. از هر قومیتی که باشد. قانون اساسی این را می‌گوید، خواست افغانها همین است و خواست دنیا نیز همین است."


قبول خط دیورند، خودکشی سیاسی
 

بینوا، از محمود کرزی نقل کرده بود که گفته است، باید مشکل خط دیورند با پاکستان حل شود و پاکستان برای افغانستان مهم است. اما وقتی از آقای کرزی در مورد خط دیورند پرسیدم گفت:" خط مرزی دیورند افغانها را از یکی از بزرگترین منافع اقتصادی و منطقوی شان "راه به دریا" محروم ساخته که تا امروز افغانستان به این خاطر، ضررهای زیادی دیده است.

آقای محمود کرزی خط دیورند را تحمیلی و غیر عادلانه می‌داند که بر افغانستان تحمیل شده است
.


محمودکرزی گفت: "هیچ افغان وطندوست و وطنپرست به این عقیده نمی‌شود که خط دیورند را به رسمیت بشناسد. این خودکشی سیاسی است هم برای حال هم برای نسل های آینده."


پس از تنش های مرزی اخیر بین افغانستان و پاکستان، بحث در مورد خط مرزی دیورند، موضوع داغی شده است.

رئیس جمهور کرزی نیز به تازگی به صراحت اعلام کرد که حکومت افغانستان این خط را به رسمیت نمی‌شناسد.

محمود کرزی یکی از بزرگترین سرمایه گذاران افغانستان است.

او یکی از سهامداران کابل بانک بود. زمانی که این بانک ورشکست شد و پرونده فساد در آن مطرح شد او یکی از متهمان پرونده کابل بانک بوده است. او در انتخابات گذشته نیز از برادرش حامد کرزی حمایت کرد.

منبع: http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/2013/05/130512_k04_mahmood_karzai_in_election.shtml

اکنون که زمان انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان نزدیک می شود سخنان احساسات برانگیز و پراکنده از سوی تیمهای انتخاباتی زیاد گفته می شود مردم افغانستان باید با هوشیاری و درایت سخنان کمپاینی را تحلیل کنند.

محمود کرزی بیشتر یک آدم سرمایه گذار و اقتصادی است تا یک سیاستمدار موفق اما برخیها با همین حال نیز هوش سیاسی او را از حامد کرزی برادرش بیشتر می دانند.

طبقه بندی: مهمترین اخبار افغانستان،
برچسب ها: محمود کرزی، پشتونها، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، خط دیورند، کرزی،
[ سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 ] [ 03:05 ب.ظ ] [ مدیریت وبلاگ ]
.: طنز جالب وخواندنی افغانستان پارلمان :.
درباره وبلاگ


آخرین اخبار افغانستان از معتبر ترین منابع خبری به صورت گزارشهای لحظه به لحظه از تمام ولایتهای افغانستان بدون هیجگونه سانسور و تغییر در عناوین و متن گزارشها اینجا نشر می شود. تیتر تازه ترین تحولات اجتماعی،سیاسی،امنیتی، اقتصادی،ورزشی،فرهنگی،هنری،حوادث و...کشور را در یک صفحه یکجا بیبینید

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب