تبلیغات
تازه ترین اخبار افغانستان

تازه ترین اخبار افغانستان
تازه ترین اخبار و تحولات افغانستان از معتبر ترین منابع خبری افغانستان بدون سانسور- Afghanistan News
قالب وبلاگ
نویسندگان
سایت های دیگر
لینک های مفید

 مارشال فهیم در سخنرانی رسمی خود به مناست سالگرد شهید عبد المطلب بیگ به موضوع صلح در افغانستان با رویکرد انتقادی پرداخته و اشاره کرده است که گفتگوهای صلح خیالِ بیش نیست، چون تا اکنون دشمن شناسایی نشده است وکسانی که با اصرار روی صلح برای پاکستان وگروههای وابسته به آن کشور خوش خدمتی می کنند بدانند که پاکستان هرگز از عمق استراتژیک خود درافغانستان دست بردار نیست و این خوش خدمتی ها هیج تأثیری در اراده ای دشمنان بر حذف تمام شخصیتهای افغانی ندارد.

به گزارش تلویزیون یک او با انتقاد از پاکستان و نهادهای داخل آن کشور، تاکید دارد که تا هنوز پاکستان در تلاش ترور چهره‌های مطرح کشور است.


در نخستن سالروز درگذشت مطلب بیگ، عضو مجلس نماینده‌گان و فرمانده پیشین جهادی در کابل شخصیتهای سیاسی و جهادی سخنرانی کردند.

در این مراسم مارشال فهیم، معاون اول ریاست جمهوری تاکید کرد که تا زمانی دشمن شناسایی نشود، گفتگوهای صلح  خیال بیش نخواهد بود.

آقای فهیم همچنان افزود که کشورهای همسایه در افغانستان به دنبال عمق استراتیژیک خود هستند و مداخلات آن‌ها تا اکنون، ادامه دارد.

معاون اول ریاست جمهوری در این نشست توافقهای چشم بسته

با طرحهای پاکستان بنام صلح را ساده لوحانه دانست و تأکید کرد

 که پاکستان به دنبال عمق استراتیژی خود در پاکستان است

 نه طرحهای ظاهر ی وزود گذر. شاید منظور مارشال فهیم

از عمق استراتیژی پاکستان همان موضوع مخالفت شدید آن کشور

با استقلال طلبی پشتونهای پاکستان و عقب مانده نگهداشتن آنان

و درگیر نگهداشتن پشتونهای افغانستان باشد.

معاون ریاست جمهوری این مطلب را اینگونه مطرح کردند:

 "همسایه‌های افغانستان در ارتباط به افغانستان

نیت شوم دارند.

استراتیژی آن‌ها معلوم است، آن ها عمق استراتیژیک

در افغانستان می‌خواهند. به این گپ‌های ساده‌لوحانه

که ما دل بستیم، آن‌ها به آن قانع نمی‌شوند.

کوشش می‌کنند که روسای مردم افغانستان را

از بین ببرند. هر کس که تصور می‌کند که طالب،

پاکستان و آی اس آی را خوب می‌گوید و برای آنان

 خوش خدمتی می کند، باز این گروهها

 او را غرض نمی‌گیرد، چنین نیست". 

هر چند تلاش‌های صلح حکومت با مخالفان مسلح دولت قربانی‌های زیادی را به همراه داشته است؛ اما از گفته‌های رییس شورای عالی صلح و مارشال فهیم به نظر می‌رسد که در پیوند به گفتگوهای صلح با طالبان، اختلافات جدی در درون دولت وجود دارد.

مارشال فهیم در ادامه گفت: "صلح در افغانستان یک ضرورت است و باید در افغانستان صلح بیاید. صلح را با کسی تلاش کنیم که طرف خود را بشناسد. اگر طرف خود را ما نشناسیم، این یک تیر است که در هوا زده می‌شود و به هدف نمی‌خورد. و در صورت صلح ممکن است، که اعتماد و اطمینان بوجود آید که این اعتماد و اطمینان در شرایط فعلی افغانستان، یک موضوع یک مرحله‌یی نیست و هیچ ممکن نیست، یک خیال است."

از سوی هم صلاح‌الدین ربانی، رییس شورای عالی صلح یگانه‌راه رسیدن به امنیت را صلح دانسته و گفت: "موضوع صلح به عنوان راهی برای خاموش‌ساختن جنگ مطرح شده است. ما باور داریم اگر از مجرای صلح به امنیت دست نیابیم، هرگز به ثبات پایدار نیز دست نخواهیم یافت."

در این نشست، مارشال فهیم بر  برگزاری انتخابات ریاست جمهور آینده در زمان معین آن تاکید کرد؛ اما گفت که برای برگزاری انتخابات باید یک اجماع ملی به وجود آید.

محمد قسیم فهیم گفت: " اگر ما با یک بی‌اتفاقی و عدم اجماع و عدم توافق و تفاهم به طرف انتخابات بریم و انتخابات هم سبب شود که بی‌ثباتی سیاسی در این مملکت بوجود بیاید، من فکر نمی‌کنم دیگر همان طور روح گیرایی با محوری و مرکزیت مانند احمد شاه مسعود، باز در افغانستان بوجود آید و باز محور شود و کلاه‌اش را به زمین انداخته و بگوید که تا این کلاه‌ام باشد، من از وطنم دفاع می‌کنم، من این چنین اجماع را کم می‌بینم".

 داکتر عبدالله عبدالله، رهبر ایتلاف ملی نیز بر یک اجماع اصولی تاکید کرده گفت: "اگر اجماع صورت بگیرد، باید آن اجماع در اصول باشد که ما نمی‌خواهیم در افغانستان راه که اغاز شده، با تمام کمبودی هایش، این نظام را که ساخته شده، سقوط بدهیم. جانشین سقوط نظام، خدای ناخواسته، هرج و مرج خواهد بود در این کشور".

با نزدیک شدن سال ۲۰۱۴ میلادی مقام‌های ارشد دولت افغانستان در پیوند به وضعیت کشور دیدگاه‌های متفاوتی ارایه کرده اند و در ظاهر، دیدگاه‌های ضد و نقیص در مورد گفتگوهای صلح و انتخابات در داخل دولت وجود دارد.
طبقه بندی: مهمترین اخبار افغانستان،
برچسب ها: مارشال فهیم، صلح درافغانستان، شخصیتهای افغانی، افغانستان، ریاست جمهوری، دشمنان افغانستان، پاکستان،
[ جمعه 8 دی 1391 ] [ 02:28 ب.ظ ] [ مدیریت وبلاگ ]
.: طنز جالب وخواندنی افغانستان پارلمان :.
درباره وبلاگ


آخرین اخبار افغانستان از معتبر ترین منابع خبری به صورت گزارشهای لحظه به لحظه از تمام ولایتهای افغانستان بدون هیجگونه سانسور و تغییر در عناوین و متن گزارشها اینجا نشر می شود. تیتر تازه ترین تحولات اجتماعی،سیاسی،امنیتی، اقتصادی،ورزشی،فرهنگی،هنری،حوادث و...کشور را در یک صفحه یکجا بیبینید

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب